چین و آموزه هایی برای ایران

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #1575

  مشارکت کننده

  انگاره های امنیتی چین و آموزه هایی برای ایران

  امروزه جایگاهی که جمهوری خلق چین در حوزه سیاسی، اقتصادی و امنیتی ایستاده را، ما در ایران بیش از نیم قرن است که اراده کرده ایم، اما همواره جز دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی، به آن دلیل که از اذهان عمومی مردم خود غافل بوده ایم یا اساسا تصمیم به توجه به آن را نداشته ایم، به جایگاه مورد انتظار خود دست پیدا نکرده و با این رویه نخواهیم کرد و در چرخه باطل خود همچنان چند قدم به جلو و عقب باز خواهیم گشت و دچار این توسعه یافتگی ناقص یا ناهمگون خواهیم ماند.

  حتی امروز نیز به اراده ملت توجه نمی کنیم و در فرایند توسعه اقتصادی یا صنعتی حضور فعال و مشارکت مردمی را جدی حساب نمی آوریم و امنیت، همچنان به معنای کلاسیک و سنتی آن برای ما موضوعیت دارد و مردم را در روند اداره کشور سهیم و صاحب حق نمی بینیم، جز عده ای ناشایست که به دنبال سواستفاده از فرصت و قدرت به نفع خود هستند.

  برای این رویکرد غلط در داخل، در سیاست بین الملل نیز به طور صحیح وارد نشده و درک درستی از آن نداریم و البته توان لازم برای تغییر آن. نه خود سازمان یا اتحادیه ای برای تامین منافع بین المللی و حفظ امنیت خود تاسیس کرده ایم (یا اگر هم تلاشی صورت گرفته ناموفق بوده)، نه به صورت جدی عضو فعال یک نهاد بین المللی شده ایم و از این نگران کننده تر، اینکه تصمیم برای حضور در سازمان های بین المللی را نداریم و دچار یک بدبینی افراطی هستیم که از دوران جنگ سرد با همچنان ماست.

  اما در نهایت به نظر می آید که رویکرد های منطقه ای و بین المللی چین که با حفظ قدرت و اقتدار، در عین حال استقلال و عدم وابستگی خود به کشور یا کشورهای دیگر جهان، امنیت و منافع خود را نیز در دنیا تامین می کند، می توان مدل موفقی برای پیش رو بودن ایران باشد.

  اما چین با گذشت زمان از انقلاب کمونیستی خود تا به امروز توانسته به یک ایده پخته در روابط بین املل خود برسد و امنیت، رفاه و منافع حاکمیت و ملت خود را تامین کند. مائو رهبر انقلاب چین همواره مهم ترین و بزرگ ترین نگرانی خود را پیرامون قدرت های خارجی بیان می کرد، یعنی او تهدید را برای چین خطرناک می دانست و بر این نگرانی، اساس سیاست خارجی چین را مهار و دفع این تهدیدات تشکیل میداد. حتی گردش سیاست خارجی چین از شوروی به سمت آمریکا در همین جهت و نگرانی بود.

  اما امروز و با روی کار آمدن نسل های بعدی رهبران چین، روسیه به شریک راهبردی چین تبدیل شده است، که این رویه در زمان دنگ شیائوپینگ ریل گذاری شده. دنگ در 1982 طی سخنرانی اعلام کرد که شوروی در شرایط فعلی برای چین دیگر خطر محسوب نمی گردد و آنچه برای آینده چین خطرناک است، نه شوروی و حتی تهدیدات خارجی، بلکه باید نسبت به آسیب های داخلی چین نگران بود. او توسعه نیافتگی و عقب افتادگی چین را مهم ترین چالش پیش روی خود اعلام کرد که پس از او جیانگ زمین و هوجینتائو با همین نگاه هرچه بیشتر تلاش کردند تا در جهت توسعه اقتصادی چین با جوامع بین المللی ارتباط برقرار کنند. در این مقطع چین ارتباط با سایر کشورها و حضور فعال در سازمان های بین المللی را تجربه می کرد.

  درحال حاضر نیز شی جینگ پینگ طی سخنرانی در سال 2014 امنیت ملی چین را بسیار گسترده تبیین و ارزیابی کرد. او مهم ترین نگرانی خود را پیرامون مسئله سیاسی چین و همچنین مسائل فرهنگی و اجتماعی آن اعلام کرد. لذا در همین راستا تلاش کرده تا در جهت اعتمادسازی رویکردی شفاف و پاسخگو نسبت به دولت ها و جوامع بین المللی در پیش بگیرد(افشین شامیری، سیاست خارجی چین، 1397).

  در سندهای امنیت ملی چین و تصمیمات آن مردم و گروه های ملی هرچه بیشتر پر رنگ تر می شوند و چین جدای از مسئله حفظ امنیت مرزها و تمامیت ارزی کشور و حفظ حاکمیت خود، به امنیت مردم و رفاه داخلی توجه ویژه دارد، چرا که خوب می دانند با اقتصادی پویا و توسعه یافته و جامعه ای همراه می توان به هر هدفی دست پیدا کرد. لذا باید از هر اقدام و سیاستی که مانع توسعه و باعث درگیری و اتلاف انرژی کشور می شود جلوگیری کرد.

  در این زمینه توافق متقابل چین و روسیه در 2007 در خصوص مرزهای مشترک، توافق این کشور با هند در سال های 1993، 1996 و 2005 در مناطق مرزی، توافق با ویتنام، مالزی، فیلیپین و برومئی بر اصل تعامل بر اکتشاف و همکاری مشترک دریایی جنوبی در سال 2002 و توافق چین با ژاپن در 2005 در مورد جزایر دیائو همگی در راستای سیاست امنیت مشارکتی چین ارزیابی می شود(همان).

  نویسنده: هادی حق پرست، کارشناس ارشد روابط بین الملل

  منابع:

  افشین شامیری(1397). سیاست خارجی چین.

  • این جستار 3 months پیش توسط avini25 اصلاح شده است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.